Зниження рівня рецидивізму та підвищення суспільної безпеки
Зниження рівня рецидивізму та підвищення суспільної безпеки
Одним із ключових завдань пробації є зменшення рівня рецидивізму. Численні дослідження доводять, що пробація є більш ефективним засобом реабілітації порівняно з тюремним ув’язненням. Передусім це стосується осіб, які вчинили менш тяжкі злочини. Як би прикро це не звучало, але деколи в’язниця замість того, щоб бути місцем виправлення особи, стає школою для нових злочинів. Натомість пробація дає можливість працювати з правопорушником, проводити профілактику рецидивізму, створювати умови для соціальної адаптації та запобігати поверненню до злочинного середовища. Як це відбувається? Після отримання вироку суду щодо застосування покарання, не пов’язаного із позбавленням волі, або застосування іспитового строку, така особа потрапляє на облік пробації. І з першого дня починається робота з її ресоціалізації, яка засновується на індивідуальному підході.
Працівники пробації збирають інформацію та аналізують життєву ситуацію засудженого, його особистість та оточення – заповнюють форму Оцінки ризиків вчинення повторного кримінального правопорушення. Тобто роблять повний скринінг, який містить таку інформацію: історія правопорушень, наявність у засудженого житла, рівень освіти, працевлаштування, матеріальний стан, контроль над мисленням та поведінкою, психічний стан, вживання алкоголю та психоактивних речовин, ставлення до правопорушень та готовність до змін. Мета цієї оцінки ризиків - визначити, які саме сфери життя, фактори ризику, стали причиною вчинення правопорушення.
Відповідно до рішення суду деяким клієнтам пробації призначається такий обов’язок, як обов’язкове проходження однієї з пробаційних програм: “Профілактика вживання психоактивних речовин”, “Профілактика агресивної поведінки”, “Зміна прокримінального мислення”, “Формування життєвих навичок” та “Подолання домашнього насильства”. Це курс тренінгів із виконанням домашніх завдань на різну тематику, які проводять сертифіковані працівники пробації. Кожна програма призначається за результатами оцінки ризиків та виявлених криміногенних факторів, що підштовхують осіб до протиправної поведінки. І такий підхід працює! Згідно даних ДУ “Центр Пробації”, 97% суб’єктів пробації успішно проходять пробацію та не вчиняють нових злочинів під час перебування на обліку. Це, своєю чергою, підвищує загальний рівень безпеки в країні.
23.04.2025 року в приміщенні Голованівського РС №2 з суб’єктами пробації проводилась роз’яснювальна робота з метою недопущення вчинення ними повторних кримінальних правопорушень.
Голованівський РС №2
фДУ «Центр пробації»
в Кіровоградській області